Myth-Making and Myth-Breaking in History and the Humanities

Myth-Making and Myth-Breaking in History and the Humanities: Proceedings of the Conference Held at the University of Bucharest, 6-8 October 2011. Ed. Claudia-Florentina Dobre, Ionuţ Epurescu-Pascovici, Cristian Emilian Ghiţă

Descrierea în limba română

Volumul de lucrări al conferinţei „Myth-making and myth-breaking in history and the humanities” (Universitatea din Bucureşti, 6-8 octombrie 2011) reuneşte optsprezece contribuţii internaţionale abordând o problematică complexă în studiul istoric al miturilor. Funcţia ideologică a mitului în societatea antică, miturile modernităţii şi ale naţionalismului, istoria mitologizată a regimurilor comuniste est-europene şi confluenţele dintre ştiinţă, literatură şi politică în ultimele decenii reprezintă câteva din temele abordate. Dialogul deschis în aceste pagini cu contribuţiile recente în istoriografie şi teoria socială i-a condus pe autori la formularea unor perspective originale asupra unui subiect cu o lungă tradiţie. Articolele prezentului volum de conference proceedings sugerează noi direcţii de cercetare, de exemplu privind ficţiunile pe care se sprijină demersurile analitice ale disciplinelor academice contemporane.

The eighteen papers collected in the proceedings volume of the conference ‘Myth-Making and Myth-Breaking in History and the Humanities’ (University of Bucharest, 6-8 October 2011) provide a fresh perspective on a traditionally important topic in the study of culture. They broach new territory in the analysis of myth-making, investigating the construction, cultural significance, and socio-political function of an array of historical myths, from the ancient world to the beginnings of modernity to the intersections of science, literature, and ideology in the late twentieth century. In addition, several papers operate a reflexive turn, questioning the role of fiction and myth within contemporary academic discourse.

Mai multe informaţii, pe site-ul conferinţei.

Pagină actualizată la 23 Ianuarie 2014.