Departamentul de Management al Calității

Departamentul de Management al Calităţii (DMC) reprezintă structura executivă, de sprijin şi consultanţă a Comisiei pentru Asigurarea şi Evaluarea Calităţii (CEAC) şi al Comisiilor similare de la nivelul facultăţilor în vederea implementării şi dezvoltării unui sistem de management al calităţii în Universitatea din Bucureşti.

Departamentul, prin Biroul Standarde și Control Managerial, asigură, la nivelul Universității din București, îndrumare metodologică și consultanță în domeniul sistemului de control intern/managerial și susține conducerea Universității din București în implementarea politicilor din domeniul controlului intern/managerial.

Între activitățile centrale ale departamentului se numără următoarele:

• sprijinirea Comisiei de Evaluare și Asigurare a Calității în vederea realizării Raportului de autoevaluare a Universității;
  • implementarea strategiei Universității din București cu privire la evaluarea și asigurarea calității;
  • organizarea întâlnirilor anuale între CEAC-ul central şi comisiile corespondente de la nivelul fiecărei facultăți;
  • întocmirea și actualizarea procedurilor specifice asigurării calității, la nivelul instituției;
  • organizarea și participarea la conferințe naționale și internaționale pe teme ce privesc asigurarea calității în învățământul superior;
  • implementarea unui sistem unic de colectare a datelor statistice, de selecţie, centralizare, prelucrare și interpretare a informațiilor numerice adaptate specificului fiecărei solicitări primite;
  • realizarea bazei de date cu indicatorii statistici relevanți pentru învățământul superior;
  • asigurarea suportului logistic pentru evaluarea stadiului implementării și funcționării sistemului de control intern/managerial în cadrul Universității din București.

Structura organizatorică

Sorin George TOMA

Rodica IANOLE – CĂLIN

Raluca DINESCU