Facultatea de Drept

Decan
Prof. univ. dr. Flavius Antoniu Baias
decan@drept.unibuc.ro

Prodecan

Prof. univ. dr. Simona-Nely Gherghina
simona.gherghina@drept.unibuc.ro


Prodecan
Prof. univ. dr. Răzvan Dincă
razvan.dinca@drept.unibuc.ro

Prodecan
Conf. univ. dr. Claudiu Paul Buglea
claudiu-paul.buglea@drept.unibuc.ro

Prodecan
Lect. univ. dr. Daniela-Anca Deteșeanu
daniela-anca.deteseanu@drept.unibuc.ro

Prodecan
Lect. univ. dr. Andra-Roxana Trandafir
andra.trandafir@drept.unibuc.ro

Departamentul de Drept Privat
Prof. univ. dr. Romeo Radu Popescu – director de departament
radu-romeo.popescu@drept.unibuc.ro

Departamentul de Drept Public
Prof. univ. dr. Dan Oancea – director de departament
dan.oancea@drept.unibuc.ro

Departamentul de Drept Penal
Conf. univ. dr. Cristian Mitrache – director de departament
cristian.mitrache@drept.unibuc.ro

Secretariat
Doina Voinea – Secretar șef
informatii.drept@drept.unibuc.ro
doina.voinea@drept.unibuc.ro
+4021-312.49.48

Adresă
Bd. M. Kogălniceanu, nr. 36–46, sector 5, București, 050107

Facultatea de Drept este una dintre cele mai vechi facultăți ale Universității din București, fiind recunoscută ca instituție independentă în anul 1859.

Cadrele didactice își desfășoară activitatea în departamentele tradiţionale: departamentul de drept public, departamentul de drept privat şi departamentul de drept penal.

De-a lungul multor generații, profesorii Facultății de Drept au fost implicați în redactarea celor mai importante legiuiri ale României: constituțiile române, codurile civil, penal, de procedură civilă și procedură penală și au fost permanent în vâltoarea vieții cetății, exercitând adesea cele mai înalte funcții în stat: președinți ai camerelor parlamentului, primi-miniștri, miniștri și secretari de stat.

Activitatea de cercetare beneficiază de o structură organizatorică adecvată, în cadrul facultății funcționând centre de cercetare (Centrul de Drept Constituțional și Instituții Politice, Centrul de Studii în Dreptul Concurenței, Centrul de Drepturile Omului, Centrul de Drept Social Comparat, Centrul de Teoria Generală a Dreptului și de Drepturi Noi, Centrul de Studii în domeniul Dreptului Proprietății Intelectuale, Centrul de Procedură Civilă, Centrul de Cercetare în domeniul Ştiinţelor Penale, Centrul de Studii în Arbitraj Comercial etc) în care se organizează multiple activități științifice: sesiuni și conferințe internaționale, dezbateri, mese rotunde, seminarii practice, studii de caz, procese experimentale, seminarii metodologice, școli internaționale, școli de vacanță, concursuri de pledoarii și eseuri, lansări de reviste etc.
Facultatea de Drept face parte din rețele internaționale prestigioase, ca Rotterdam Law Network (compusă din 30 de instituții de învățământ superior).

ACTUALITATE

GALERIE FOTO

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații.