Acord privind înființarea Centrului Internațional pentru Studii de Pace „Fabela-Titulescu” între Universitatea din București și Universitatea Autonomă din Mexic

27 noiembrie, 2018 in Actualitate, Evenimente, International, Știri

Marți, 20 noiembrie 2018, Universitatea din București și Universitatea Națională Autonomă din Mexic au anunțat deschiderea, în cadrul Facultății de Drept a UB, a Centrului Internațional pentru Studii de Pace „Fabela-Titulescu” (International Center for Peace Studies Fabela-Titulescu).
Evenimentul, desfășurat în prezența ES ambasadorul Mexicului în România, domnul José Guillermo Ordorica Robles, s-a deschis cu un master class cu tema „Peace Studies”, susținut de Manuel Martínez Justo, director al Facultad de Estudios Superiores (FES) Acatlán a UNAM, și profesorul Bogdan Aurescu, fost ministru de Externe al României. În încheierea master class-ului
Evenimentul a continuat cu ceremonia de semnare a documentelor de înființare a Centrului Internațional pentru Studii de Pace „Fabela-Titulescu”, în Sala de Consiliu a Facultății de Drept a UB. La ceremonie au luat parte ES ambasadorul Mexicului în România, domnul José Guillermo Ordorica Robles, Manuel Martínez Justo, director al Facultad de Estudios Superiores (FES) Acatlán a UNAM, prof univ. dr. Mircea Dumitru, rectorul Universității din București, conf. univ. dr. Sorin Costreie, prorector al Universității din București, prof. univ. dr. Flavius Baias, decanul Facultății de Drept a UB, și Alina Cristovici, directorul Direcției Relații Internaționale a UB.
Obiectul acordului vizează în primul rând organizarea de activități academice dedicate studiilor în domeniul păcii. În acest sens, cele două instituții își propun să încurajeze schimbul interinstituțional de studenți prin exceptarea acestora de la plata taxelor în timpul schimbului dintre universități. O altă dimensiune a acordului are în vedere realizarea de programe de cercetare în domeniul studiilor păcii prin colaborarea dintre cele două universități, materializate în studii, proiecte de cercetare și publicații pe zone de interes pentru ambele instituții. Totodată, acordul vizează participarea cadrelor didactice și a experților din cele două instituții în congrese și alte activități academice și de cercetare desfășurate în cele două țări.

GALERIE FOTO