30 mai, 2017 in Evenimente, Știri

Aflată la cea de-a XIX-a ediţie, Conferinţa Anuală Internațională a Departamentului de Engleză din Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine a Universității din București va reuni peste 100 de participanţi din 24 de ţări. Evenimentul se va desfăşura între 8-10 iunie 2017 în clădirea Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine (str. Pitar Moş, nr. 7-13).

Conferința va include două secţiuni principale – lingvistică şi literatură/studii culturale. Lucrările din cadrul secțiunii de lingvistică teoretică și aplicată vor avea temele: lingvistică generală, teorii lingvistice, lingvistică teoretică, lingvistică aplicată și studii de traducere. În cadrul secțiunii de literatură și studii culturale „Naștere, moarte și renaștere: (re)generarea ca text” vor fi prezentate lucrări cu teme din literatura britanică și irlandeză, literatura americană, literatura mondială și comparată, studii culturale, istorie intelectuală și culturală, istoria artei și cultura vizuală, teoria literară, studii de traducere.

Prelegerile speciale vor fi susţinute de către cei 10 vorbitori invitaţi: prof. Adriana Belletti (University of Geneva), prof. Juliane House (Hellenic American University, USA), prof. Cornelia Ilie (Malmö University), prof. Vera M. Kutzinski (Vanderbilt University, Nashville), prof. Thomas Leitch (University of Delaware, Newark), dr. Chris Louttit (Radboud University, Nijmegen), prof. Luigi Rizzi (University of Geneva), prof. Nicolas Tredell (University of Sussex & Palgrave Macmillan), dr. Daniela Zaharia (University of Bucharest) și prof. Hedde Zeijlstra (Georg-August-University, Göttingen).

Programul conferinţei poate fi consultat pe site-ul Universităţii din Bucureşti aici.

Mai multe detalii despre Conferinţa Anuală Internațională a Departamentului de Engleză pot fi consultate aici.