Conferința „International Sanction Regimes Against Endemic Corruption and Gross Human Rights Violations: Towards A European Magnitsky Act?”, organizată de ICUB

Joi, 16 mai 2019, Secțiunea de Științe Sociale din cadrul Institutului de Cercetare al Universității din București organizează evenimentul „International Sanction Regimes Against Endemic Corruption and Gross Human Rights Violations: Towards A European Magnitsky Act?”. În cadrul evenimentului vor susține prezentări Frank Elbers (ICUB) și Monica Macovei (membră a Parlamentului European), iar moderator va fi prof. univ. dr. Marian Zulean, coordonator al Secțiunii de Științe Sociale a ICUB. Conferința va avea loc începând cu ora 16:00 în Sala de Consiliu a Facultății de Sociologie și Asistență Socială (Str. Schitu Măgureanu, nr. 9).

Una dintre principalele teme în discuția referitoare la noile elemente legislative de după alegerile europene se referă la “EU global human rights regime”. Noua lege ar permite Uniunii Europene să elimine dreptul de viză pentru o serie de indivizi, precum și o mai mare libertate în ceea ce privește impunerea sancțiunilor, fiind inspirată de “US Magnitsky Act” – denumit după Sergei Magnitsky, avocat și contabil rus. Canada, Marea Britanie, Estonia, Letonia și Lituania au adoptat deja “Magnitsky Acts”, în timp ce țări precum Australia, Africa de Sud, Moldova și Ucraina dezbat adoptarea unor măsuri similare.

Mai multe informații despre eveniment sunt disponibile aici.