Masterclass despre Isaac Newton: istoric și filosof la Secția de Științe Umaniste a Institutului de Cercetare al Universității din București

27 martie, 2017 in Evenimente, Știri

Joi, 30 martie 2017, Secția de Științe Umaniste a Institutului de Cercetare al Universității din București (IRH-ICUB) organizează un Masterclass despre Isaac Newton: istoric și filosof. Vorbitorii invitați la seminar sunt Sarah Hutton (University of York), Dmitri Levitin (University of Oxford) și Scott Mandelbrote (University of Cambridge). Seminarul va avea loc la sediul IRH-ICUB (Str. D. Brândză, nr. 1), sala de conferințe, începând cu ora 09:30.

Masterclassul interdisciplinar se va concentra pe lucrările publicate și manuscrisele lui Isaac Newton. Evenimentul va combina prelegeri mai formale și grupuri de lectură pe texte distribuite în avans. Discuțiile vor acoperi întrebări care se referă la teologia lui Newton, metodele umaniste ale lui Newton, influența lui Joseph Mede asupra lui Newton etc.

Mai multe informații despre programul seminarului pot fi consultate aici.