În satul Suseni, din comuna Râu de Mori, în Geoparcul Internațional UNESCO Țara Hațegului, a fost inaugurată „Poteca de poveste de la Cetatea Colț”. Este prima potecă tematică din România interpretată prin benzi desenate și a avut ca sursă de inspirație romanul „Castelul din Carpați” de Jules Verne.
Noua potecă, cu o lungime de puțin peste un kilometru, le oferă vizitatorilor o experiență inedită ce îmbină arta, educația și natura. De-a lungul traseului, panouri ilustrate de Șerban Andreescu, renumit autor și ilustrator de benzi desenate, redau într-o formă grafică captivantă romanul lui Jules Verne. Acestea sunt completate de panouri tematice dedicate biodiversității, geodiversității și patrimoniului cultural al zonei Cetății Colț, parte din Geoparcul Internațional UNESCO Țara Hațegului – Universitatea din București.
În foișorul de la intrarea pe traseu, turiștii își pot face fotografii suvenir, iar la finalul acestuia sunt invitați să descopere, scanând coduri QR, două legende locale în format audio și o fișă de activități educaționale, menite să transforme drumeția într-o experiență de învățare interactivă. Cea mai mare parte a informațiilor prezentate pe potecă este disponibilă bilingv, în limba română și engleză, pentru a facilita înțelegerea conținutului de către turiștii români și străini. Tot în foișorul amplasat lângă cetate, aceștia pot lăsa feedback despre experiența trăită, contribuind la dezvoltarea ulterioară a proiectului.
Inaugurarea a reunit peste 60 de participanți, elevi, profesori, membri ai comunității și reprezentanți ai partenerilor de proiect. După vizita pe traseu, evenimentul a continuat la Căminul Cultural Râu de Mori, unde a avut loc vernisajul expoziției de fotografie realizate de elevi și profesori în timpul activităților din proiect.
Copiii au participat și la un atelier de desen susținut de ilustratorul Șerban Andreescu și la o interesantă discuție cu Dodo Niță, cel mai important critic și istoric român de benzi desenate, președinte al Asociației Bedefililor din România. Întâlnirea cu cei doi bedefili le-a oferit participanților, mici și mari, ocazia de a afla mai multe despre procesul de creare a unei benzi desenate și despre modul în care arta poate da viață poveștilor locale într-un limbaj internațional.
„Am mai văzut în Europa astfel de interpretare cu benzi desenate în traseele literare, însă este pentru prima dată în România când avem un astfel de traseu tematic” a declarat criticul de benzi desenate Dodo Niță, prezent la inaugurare.
Proiectul „Poteca de poveste de la Cetatea Colț” este derulat de Asociația Centrul de Resurse pentru Acțiune Locală (CRAL), cu finanțare din partea Fundației pentru Parteneriat și MOL România, prin Programul Spații Verzi – componenta Arii Naturale Protejate.
Inițiativa a fost realizată în parteneriat cu Primăria Comunei Râu de Mori, Geoparcul Internațional UNESCO Țara Hațegului – Universitatea din București, Școlile Gimnaziale Râu de Mori, Răchitova și Sarmizegetusa, SC Cuanet Media Travel SRL – administrator al portalului GO Hunedoara, cu sprijinul Bibliotecii Râu de Mori și al Crucii Roșii Române, filiala Hunedoara.
Proiectul creează un model inovator de interpretare a patrimoniului natural și cultural prin artă și educație, oferind comunității locale și vizitatorilor un spațiu de descoperire și reflecție. „Poteca de poveste de la Cetatea Colț” devine astfel nu doar un traseu turistic, ci și un loc al dialogului dintre patrimoniu și creativitate.
Geoparcul Internațional UNESCO Țara Hațegului cuprinde întreaga Țară a Hațegului și are statut de sit UNESCO, parte a Programului Internaţional pentru Geoştiinţe şi Geoparcuri, care reuneşte 229 de teritorii din 50 de ţări incluse în Reţeaua Globală a Geoparcurilor, stabilite în urma unui proces de selecţie şi validare. Administrarea statutului de Geoparc Internațional UNESCO este realizată de Universitatea din Bucureşti.
Geoparcul este un teritoriu cu valori naturale şi culturale, un program de dezvoltare durabilă, un brand care propune o călătorie în timp, în istoria de 4,6 miliarde de ani a Pământului, o stare de spirit a tuturor celor ce doresc să participe la renaşterea unor comunităţi şi este tărâmul de întâlnire ce îi reuneşte pe toţi cei care se simt ataşaţi de valorile tradiţionale, fie că sunt locuitori reali sau virtuali.
Geoparcul cuprinde elemente de interes geologic deosebit alături de elemente de interes ecologic, arheologic, istoric și cultural. Dinozaurii descoperiţi în Ţara Hațegului sunt unici în lume, importanța științifică și atractivitatea lor fiind sporită prin descoperirile de cuiburi cu ouă și pui de dinozauri, ale unor mamifere contemporane dinozaurilor și a unei reptile zburătoare gigantice (Hatzegopteryx), din grupul pterosaurilor.







