Joi, 4 august 2022, prof. univ. dr. Iulia Motoc, cadru didactic la Facultatea de Științe Politice a Universității din București și judecătoarea României la CEDO, i-a fost decernat certificatul de onoare al Ministerul de Afaceri Japonez.
„Iulia Motoc a contribuit foarte mult la promovarea drepturilor omului și a statului de drept în calitate de judecător la CEDO și în calitate de raportor special la Comisia pentru Drepturile Omului a Națiunilor Unite. Ea a promovat, de asemenea, schimburile judiciare dintre Japonia și Europa prin relațiile dintre CEDO și Curtea Supremă a Japoniei. În plus, ea a participat la colaborarea țării noastre cu Consiliul Europei prin desfășurarea Seminarului privind drepturile femeii în secolul 21, în anul 2020 și a Simpozionului privind drepturile omului în digital în anul 2021, ambele co-organizate de Japonia și CEDO. Ne exprimăm sincera mulțumire și felicitări judecătoarei Motoc pentru premiul acordat”, este mesajul transmis de Ministerul de Afaceri Japonez.
Ceremonia de decernare a premiilor va avea loc miercuri, 10 august 2022, la sediul Ministerului de Afaceri Externe. În acest an, distincția este acordată unui număr de 197 de persoane și 48 de organizații.
Mai multe detalii despre această distincție pot fi consultate aici.
De asemenea, la începutul anului 2022, prof. univ. dr. Iulia Motoc a câștigat premiul pentru cea mai bună opinie formulată de un judecător CEDO în anul 2021. Premiul a fost acordat pentru opinia din cauza N. împotriva României, potrivit informațiilor disponibile pe site-ul Strasbourg Observers.
Sursă foto: Facebook/ Iulia Motoc