Workshop-ul “Axiomatic Mathematics and Phenomenology” la Secțiunea de Științe Umaniste a ICUB

28 august 2018 în Actualitate, Evenimente, Știri

În perioada 3-4 septembrie 2018, în cadrul Secțiunii de Științe Umaniste a ICUB, cu sediul pe str. Dimitrie Brândză, nr. 1, se desfășoară workshop-ul Axiomatic Mathematics and Phenomenology.
Evenimentul, organizat de Dr. Iulian Toader în cadrul proiectului de cercetare The Phenomenological Analysis of Axiomatic Mathematics, finanțat de UEFISCDI-CNCS, reunește invitați din străinătate și din Universitatea din București.
În cele două zile ale workshop-ului susțin prelegeri Bernd Buldt (Universitatea Indiana, SUA), Mirja Hartimo (Universitatea Jyväskylä, Finlanda), Carlo Ierna (Universitățile Radboud & Leiden), Ansten Klev (Academia Cehă de Științe), Andrea Reichenberger (Universitatea Paderborn, Germania), Georg Schiemer (Universitatea din Viena) și Deodáth Zuh (Academia Ungară de Științe).
Scopul acestui workshop este reconsiderarea analizei fenomenologice a teoriilor matematice axiomatizate. Prezentările și discuțiile din cadrul evenimentului își propun să clarifice temeiul, să surprindă dezvoltarea și să evalueze soliditatea opiniei potrivit căreia dacă fenomenologia pură nu poate oferi o justificare abordării axiomatice, atunci abordarea axiomatică trebuie modificată.
Mai multe informații despre workshop-ul Axiomatic Mathematics and Phenomenology găsiți aici.