Academicianul Grigore C. Moisil, omagiat la 60 de ani de la înființarea secției „Mașini de Calcul” la Universitatea din București

Miercuri, 9 ianuarie 2019, Facultatea de Matematică și Informatică organizează, la 60 de ani de la înființarea secției „Mașini de calcul”, o conferință de omagiere a academicianului Grigore C. Moisil. Evenimentul va avea loc începând cu ora 12:00 în Amfiteatrul „Spiru Haret” al Facultății de Matematică și Informatică (str. Academiei, nr.14).
În cadrul conferinței vor fi prezentate secvențe audio-video care să reflecte personalitatea profesorului Grigore C. Moisil, va fi făcută o prezentare a lucrării Istoria informaticii românești. Apariție, dezvoltare și impact. Oameni, organizații, evenimente, rezultate și tehnologii, ce este în curs de elaborare pentru publicare, iar participanții la eveniment pot afla mai multe detalii cu privire la cariera și la viața academicianului Grigore C. Moisil.
Printre participanții la conferință se regăsesc persoane care l-au cunoscut pe vizionarul ce a introdus informatica în România, născut la 10 ianuarie 1906: prof. univ. dr. Ioana Moisil, prof. univ. dr. Stelian Niculescu, dr. Dan Farcaș, prof. univ. dr. Vasile Baltac, prof. univ. dr. Afrodita Iorgulescu, prof. univ. dr. Eufrosina Otlăcan, prof. univ. dr. Nicolae Popoviciu, prof. univ. dr. Radu Homescu, prof. univ. dr. Eduard Rădăceanu.
De asemenea, la eveniment vor lua parte și prof. univ. dr. Dragoș Vaida, prof. univ. dr. Ion Văduva, prof. univ. dr. Constantin P. Popovici, acad. Gheorghe Păun, prof. uni. dr. Ioan Tomescu, prof. univ. dr. Sergiu Rudeanu, prof. univ. dr. Ioan Cuculescu, prof. univ. dr. George Dincă, prof. univ. dr. Virgil Căzănescu, prof. univ. dr. Adrian Atanasiu, prof. univ. dr. Horia Georgescu, prof. univ dr. Ileana Popescu, prof. univ. dr. Denis Enăchescu, prof. univ. dr. Tudor Bălănescu, prof. univ. dr. Liliana Popescu,  prof. univ. dr. Marin Popa, Mihail Cherciu, Matei Bogdan și Maria Lovin.
În anul universitar 1960-1961, acad. Grigore C. Moisil a înființat secția Mașini de Calcul la Facultatea de Matematică și Fizică din cadrul Universității din București, după ce în anul 1959/1960 se înființase secția Statistică și Calcul. În anul următor, această secție s-a separat în specializările Statistică și Mașini de Calcul, specializări urmate de studenți în ultimii doi ani de studii (în acea vreme studiilor la matematică durau 5 ani).
Trebuia să descoperim o meserie nouă, să aflăm ce înseamnă «a programa la calculator». Știam că vom avea un calculator; la IFA, calculatorul CIFA 3, care se construia pentru Centrul nostru de calcul. Ce trebuie să facă un matematician la un Centru de calcul? Centrul de calcul a căutat, încă din 1963, să învețe pe alții Știința calculatoarelor”, nota Grigore. C. Moisil în prefața cărții lui Stelian Niculescu, „Inițiere în FORTRAN”, Editura Tehnică, 1972.
Mai multe informații cu privire la începuturile informaticii românești pot fi accesate aici.