Ceremonia japoneză “Kagami Biraki”, ediția 2019

14 ianuarie, 2019 in Evenimente, Știri

Centrul de Arte Marțiale și Studii Asociate al Universității din București organizează cea de-a XXIV-a ediție a evenimentului tradițional japonez Kagami Biraki – Anul nou japonez în sălile de arte marțiale.
Ceremonia va avea loc joi, 17 ianuarie 2019, ora 18:30, în Aula Magna a Palatului Facultății de Drept, în prezența Excelenței Sale dl. Hitoshi Noda, Ambasadorul Japoniei în România şi a Ministrului Educaţiei, doamna prof. univ. dr. Ecaterina Andronescu.
De asemenea, vor participa numeroşi preşedinţi ai federaţiilor naţionale de arte marţiale.
În program sunt incluse demonstrații de Judo, Karate-Do, Aikido, Iaido, Kendo, Ninpo-Ninjutsu, Chambara, Sumo și momente artistice.
Kagami Biraki se traduce prin „Deschiderea oglinzii” și este, în fapt, o sărbătoare tradițională japoneză, care se ține în multe școli tradiționale de arte marțiale (dojo-uri) în luna ianuarie a fiecărui an, fiind primul antrenament al anului cu o latură spirituală foarte importantă.
Cunoscută și ca „Ceremonia ruperii orezului”, este o tradiție veche a samurailor datând din secolul al XV-lea, care a fost adoptată în artele marțiale moderne începând din 1884, atunci când Jigora Kano (fondatorul judo-ului) a instituit obiceiul la Kodokan, sediul organizației sale. De atunci, alte arte japoneze, cum ar fi aikido, karate și jujitsu, au adoptat sărbătoarea care marchează oficial începerea noului an japonez.