În perioada 30-31 mai 2025, Universitatea din București va organiza, în colaborare cu Universitatea Tehnică-Științifică a Norvegiei „Trondheim” (Norwegian University of Science and Technology Trondheim – NTNU), conferința interdisciplinară The Long View and the Short in Building Resilience: Natural Resources and Geoeconomics in 21st Century / Perspectiva pe termen lung și pe termen scurt în crearea rezilienței: resurse naturale și geoeconomie în secolul al XXI-lea.
Evenimentul are loc la inițiativa grupului interdisciplinar Natural Resources & Social-Ecological Systems din cadrul Școlii Interdisciplinare de Studii Doctorale a Universității din București (ISDS-UB).
Limba de comunicare a conferinței este engleza.
Evenimentul va fi moderat de prof. univ. dr. Dragoș Paul Aligică, cadru didactic al Facultății de Administrație și Afaceri și al Școlii Interdisciplinare de Studii Doctorale (ISDS) din cadrul UB, și de prof. univ. dr. Espen Storli, cadru didactic la Departamentul de Istorie Modernă și Societate din cadrul NTNU.
Conferința va reuni prezentări keynote, paneluri de discuții interdisciplinare și prezentări care încurajează un schimb amplu de idei din diferite domenii.
Conferința va explora provocările și problemele legate de gestionarea resurselor naturale, securitatea aprovizionării și contextul geoeconomic complex al secolului al XXI-lea, dintr-o perspectivă diacronică și în contextul abordărilor interdisciplinare comparative.
The Long View and the Short in Building Resilience: Natural Resources and Geoeconomics in 21st Century va sublinia modul în care analiza istorică, împreună cu o perspectivă bazate pe date, poate îmbunătăți înțelegerea noastră cu privire la vulnerabilitatea resurselor și a riscurilor la adresa lanțurilor de aprovizionare.
Agenda cu programul conferinței poate fi accesată aici.
Detalii suplimentare despre eveniment, precum și alte solicitări, pot fi formulate la adresa de e-mail resil21conference@gmail.com.
Mai multe informații despre conferința interdisciplinară The Long View and the Short in Building Resilience: Natural Resources and Geoeconomics in 21st Century / Perspectiva pe termen lung și pe termen scurt în crearea rezilienței: resurse naturale și geoeconomie în secolul al XXI-lea pot fi consultate aici.

