Doar până pe 15 iunie te mai poți înscrie la cea de-a doua ediție a concursului de poezie şi eseuri “WRICOS”, organizat de Rețeaua Universităților de pe Drumul Mătăsii

25 mai 2018 în Actualitate, Știri, Student

15 iunie 2018 este data limită până la care te mai poți înscrie la concursul  “WRICOS”, organizat de Rețeaua Universităților de pe Drumul Mătăsii cu scopul de a promova studenții talentați în arta scrisului.
Astfel, la ediția din 2018, persoanele interesate se pot înscrie la una dintre cele două categorii: poezii sau eseuri. În timp ce poeziile trebuie să abordeze tema „Mamei”, eseurile trebuie să se încadreze în tema „Povești sau basme ce au în prim-plan drumul mătăsii din țara autorului”. Materialele trebuie redactate în limba maternă a aplicanților.
Marele Premiu include, pe lângă diploma de participare și posibilitatea de a participa la cea de-a IV-a Adunare Generală a Universităților de pe Drumul Mătăsii de la Veneția, plata tarifelor de transport și cazare.
De asemenea, vor mai fi oferite două Premii de Excelență și 7 Premii de „Selecție”.
Persoanele interesate de participarea la cea de-a doua ediție a concursului “WRICOS” trebuie să trimită eseurile sau poeziile, alături de formularul care poate fi găsit aici, la adresa de e-mail sunofficialwricos@gmail.com
Mai multe detalii despre concurs pot fi accesate aici.