Expoziție de icoane la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Universitatea din București

28 februarie, 2017 in Evenimente, Știri

Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” a Universității din București, în colaborare cu Patriarhia Română, organizează în perioada 3-10 martie 2017 o expoziție de icoane cu tema„Icoana ortodoxă, chip de sfințenie și lumină”.

Vernisajul va avea loc vineri, 3 martie 2017, începând cu ora 12.00, în holul central al Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Justinian Patriarhul” (Str. Sf. Ecaterina nr. 4, sect. 4, etajul I).  Expoziția de icoane va fi deschisă în perioada 3-10 martie 2017.

Scopul organizării expoziției este de a celebra anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor Bisericești în Patriarhia Română.