Festivalul Internațional de Film Economic ”All About Economy” la Universitatea din București

În perioada 27-29 martie 2018, Universitatea din București desfășoară Festivalul Internațional de Film Economic ”All About Economy”. Proiectul este susţinut de Ambasada Elveției în România şi de Fondul Cultural Elveţian Swiss Sponsors’ Fund, fiind organizat în parteneriat cu Université de Fribourg, Hochschule Luzern şi ASCENT Swiss Business Management AG Elveția. Evenimentul se desfăşoară sub patronajul Băncii Naţionale a României.
Festivalul își propune să prezinte studenților și profesorilor, într-o manieră informală, teme diverse din domeniul economico-financiar cum ar fi moneda Bitcoin, mecanisme financiare și cele de pe Wall-Street. Nu în ultimul rând, filmele și dezbaterile ulterioare din cadrul festivalului vor aborda și dimensiunea etică și a responsabilității sociale.
Participanții la eveniment vor avea ocazia să vizioneze 9 filme, dintre care şase documentare (Talking Money; Money – A Confused User’s Guide; Cleveland versus Wall Street; The Bitcoin Gospel; Chaebols and Chabolas; Economics of Happiness) şi trei filme de ficţiune (Toni Erdmann; Margin Call și Eastern Business).
În deschiderea oficială a evenimentului, care va avea loc marți, 27 martie 2018, în Amfiteatrul II al Palatului Facultății de Drept (Bulevardul Mihail Kogălniceanu nr. 46), vor participa Excelenţa Sa Domnul Urs Herren, Ambasadorul Elveţiei în România, prof. Mircea Dumitru, Rectorul Universităţii din Bucureşti, prof. Magdalena Iordache-Platis, Prorector al Universității din Bucureşti, Michael Derrer, Co-Inițiator şi Director al Festivalului de Film Economic “All About Economy“, Virgile Perret, Director AREF Elveţia, și reprezentanți ai Băncii Naționale a României. De asemenea, la eveniment vor participa cadre didactice din cadrul Universităţii din Bucureşti, precum şi profesori și studenți din Albania, Bulgaria, Rusia şi Ucraina.
Partenerul oficial: BCR
Partener strategic: Banca Transilvania
Parteneri: Nescafé
Parteneri media: Agenția Națională de Presă AGERPRES, Business24.ro, Forbes Romania, Hotnews.ro, Revista Capital, Revista Cariere, Ziare.com, Ziarul Financiar, 1asig.ro.
Mai multe informaţii se găsesc pe site-ul oficial al evenimentului www.economy-filmdays.info.
Agenda Festivalului Internațional de Film Economic poate fi consultată aici.
Intrarea la eveniment este liberă.