Ludmila Ulițkaia | Decernare Doctor Honoris Causa

19 mai, 2019 in Video

Marți, 28 mai 2019, Universitatea din București a decernat distincția de #DoctorHonorisCausa scriitoarei Dacia Maraini, importantă reprezentantă a literaturii italiene contemporane. Titlul se acordă pentru întreaga sa activitate literară și pentru contribuția remarcabilă la literatura universală contemporană, dar și pentru pentru rolul pe care l-a asumat în exprimarea drepturilor minorităților etnice și de gen.

Prin acordarea titlului de Doctor Honoris Causa scriitoarei Dacia Maraini, Universitatea din București onorează o personalitate prestigioasă a comunității literare italiene și internaționale, o personalitate care și-a pus amprenta în mod decisiv asupra literaturii universale contemporane.

Urmăriți înregistrarea integrală a evenimentului mai jos: