Olimpiada Națională de Lingvistică, organizată de Universitatea din București

16 aprilie, 2019 in Actualitate, Evenimente, Știri

În perioada 10-12 mai 2019, Universitatea din București va organiza, împreună cu ISJ Ilfov și cu Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti”, Olimpiada Națională de Lingvistică, la care vor participa 211 elevi astfel: câte 4 elevi pentru fiecare județ și pentru fiecare sector din București, dar și 23 de elevi în ordine valorică, din clasamentul național (din care eliminăm elevii care deja s-au calificat pe primul loc și vin la națională), care reprezintă ierarhia în ordinea mediei de la secțiunea pentru liceu.

Olimpiada de Lingvistică este singura olimpiadă unde corectura la fazele județeană și națională se face exclusiv de cadre didactice universitare și de cercetători.

Programul complet al Olimpiadei Naționale de Lingvistică este disponibil aici.