Poziția Universității din București privind Codul Național de Etică a Cercetării Științifice

29 mai, 2019 in Actualitate, Cercetare, Știri

Ca urmare a inițiativei CNECSDTI de a elabora un cod național de etică pentru activitatea de cercetare științifică, dezvoltare tehnologică și inovare (CSDTI), structurile Universității din București care au funcția de a implementa o infrastructură de etică și integritate în comunitatea academică  – Comisia de etică, Comisia de etică a cercetării și CARFIA (Centrul de Acțiune, Resurse, Formare pentru Integritate Academică) – au adoptat o poziție comună.

Poziția Universității din București cu privire la Codul Național de Etică a Cercetării Științifice poate fi consultată aici.