Profesorul Mircea Dumitru, rectorul Universității din București, despre viitorul științei și al umanității, la forumul Future Europe

25 februarie, 2019 in Actualitate, International, Știri

În perioada 21-22 februarie 2019, profesorul Mircea Dumitru, rectorul Universității din București, membru corespondent al Academiei Române, a participat, ca plenary speaker, la dezbaterile organizate în cadrul forumului Future Europe.
Evenimentul, organizat de Asociația Leibniz în parteneriat cu Academia Germană de Științe, a avut loc la Berlin și a adus împreună reprezentanți ai academiilor naționale de științe și arte, ai instituțiilor de învățământ superior, organizațiilor de cercetare și inovare, ai reprezentantilor Parlamentului European, statelelor membre ale UE, Comisiei Europene și ai Consiliului UE.
În cadrul discursului său, profesorul Mircea Dumitru a reliefat nevoia implicării comunității științifice în combaterea curentului post-adevăr și răspunsul pe care comunitatea științifică trebuie să îl ofere provocărilor actuale, în spiritul echilibrului între normele epistemologice și cele morale: „The idea of a well-ordered science (which is Ph. Kitcher’s contribution to this debate) seems more appealing. The advancement of science depends on constant good epistemic and methodological decisions. And it goes without saying that the experts are the most important and effective decision-makers. To this, Kitcher has the following to say: “These important characteristics of responsible decision making, both in balancing our own lives and in joint activities with those about whom we care, are reflected more precisely in the conditions of mutual engagement …, and those conditions yield my ideal of well-ordered science. A society practicing scientific inquiry is well ordered just in case it assigns priorities to lines of investigations through discussions whose conclusions are those that would be reached through deliberation under mutual engagement and which expose the grounds such deliberation would present.”
Discursul integral al profesorului Mircea Dumitru poate fi consultat aici.