Săptămâna Culturii Britanice la Universitatea din Bucureşti

În perioada 8-12 aprilie 2019, Universitatea din București, în colaborare cu Consiliul Britanic şi Centrul de Studii Britanice a organizat Săptămâna Culturii Britanice.

Ceremonia de deschidere a fost oficiată de Nigel Bellingham, directorul Consiliului Britanic din România, şi de prof. univ. dr. Bogdan Ştefănescu, prodecan al Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine.

Evenimentele s-au desfăşurat în Sala de Consiliu a Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine, precum şi în cadrul Centrului de Studii Britanice al aceleiaşi facultăţi (sala Leon Leviţchi, etaj 1).

Săptămâna Culturii Britanice a inclus atât prezentări, conferințe, proiecții de filme și dezbateri dedicate specificului cultural britanic, cât şi un recital de lieduri susţinut de dr. Alina Bottez.

Programul complet al evenimentelor poate fi accesat aici.