Societatea Inginerilor Petrolișți din București a obținut premiul special „Student Chapter Excellence Award”

03 iunie, 2019 in Actualitate, Știri, Student

Marți, 21 mai 2019, Societatea Inginerilor Petrolișți – Filiala Bucureșți (Society of Petroleum Engineers – Bucharest Student Chapter) a obținut premiul special Student Chapter Excellence Award, oferit doar celor mai merituoase 20% Student Chaptere din lume.

Misiunea principală a acestei organizații este reprezentată de dezvoltarea profesională și personală a studenților Facultății de Geologie și Geofizică, concretizată prin organizarea unor practici pe teren, congrese internaționale și sompozioane naționale de geoștiințe, precum și prezentări științifice susținute de specialișți din industrie.

De asemenea, este o diviziune studențească a organizației SPE Internațional, alcătuită din studenți, tineri profesionișți și experți de renume în domeneniul explorării și exploatării hidrocarburilor.