Studenții Facultății de Fizică din cadrul Universității din București, premiați la concursul național studențesc „Dragomir Hurmuzescu”

24 aprilie, 2018 in Actualitate, Știri, Student

Studenții Facultății de Fizică a Universității din București au obținut patru premii la Concursul Național de Fizică „Dragomir Hurmuzescu”, care a avut loc în perioada 20-21 aprilie 2018 la Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca.
Echipa Universității din București s-a remarcat prin obținerea următoarelor rezultate deosebite: Mircea Dolineanu premiul I la anul I; Alin Vasile Sevestrean premiul I la anul II; Gabriel Pană premiul III la anul II și Andrei Nițescu l, premiul II la anul III-IV. Echipa de studenți a fost coordonată de conf. univ. dr. Anca Dumitru, cadru didactic al Departamentului de Structura Materiei, Fizica Atmosferei și a Pământului, Astrofizică.
Concursul „Dragomir Hurmuzescu” se adresează studenților înmatriculați la programele de studii universitare de licență, iar inițiativa organizării lui aparține Facultăților de Fizică membre ale Consorțiului „Universitaria”.
Pentru studenții din anii I și II, concursul constă în rezolvarea de probleme de fizică, din domeniile fundamentale ale acesteia. Pentru studenții din anii terminali, anul III, respectiv IV, proba constă în prezentarea orală a rezultatelor activității de cercetare.
Începând cu anul 2012, Facultățile de Fizică din Consorțiul Universitaria împreună cu reprezentanții Universității din Craiova organizează Concursul Național de Fizică pentru studenți „Dragomir Hurmuzescu”.