Universitatea din București prezentă la Salonul Internațional de Carte BOOKFEST 2019

În perioada 29 mai – 2 iunie 2019, va avea loc la Salonul Internațional de Carte BOOKFEST 2019, desfășurat la Romexpo. În cadrul evenimentului vor fi prezente numeroase cadre didactice ale Universității din București care vor participa la lansările de carte ale editurilor expozante.

Caravana Editurii Universității din București va fi prezentă în cadrul evenimentului cu peste 250 de titluri din variate domenii de cercetare științifică, subsumate macro-domeniilor științe ale naturii, științe exacte, litere române și străine, științe socio-umane. Editura Universității din București se va afla în Pavilionul B2, la standul F22.

Lansările de carte EUB se vor desfășura conform următorului program:

Joi, 30 mai, 11:00: Alexandra Iancu, Antony Todorov (coord.), Reforms, Democratization and Anti-Corruption in Romania and Bulgaria: Ten Years of EU Membership / Réformes, démocratisation et anti-corruption en Roumanie et Bulgarie: dix ans d’adhésion À L’Union Européenne – Invitați: Ioan Stanomir, Raluca Alexandrescu.

Joi, 30 mai, 13:00: Anne-Marie Codrescu, Odile Riondet (coord.), Visages féminins du passeur culturel. la circulation des idées et des œuvres aux xixe et xxe siècles en europe – Invitați: prof. univ. dr. Radu Toma (Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, Universitatea din București), lect. univ. dr. Alexandru Matei (Facultatea de Litere, Universitatea „Ovidiusˮ din Constanța).

Joi, 30 mai, 18:00: Mihaela Moraru (coord. și autor), Marta-Teodora Boboc, Limba rusă pentru noi (traducerea între teorie și practică) – Invitați: prof. univ. dr. Anca Irina Ionescu, prof. univ. dr. Octavia Nedelcu.

Vineri, 31 mai, 16:00: Maria-Luisa Flonta, Lucian Hrițcu, Corina Roșioru, Istoria fiziologiei animale la universitățile din România / History of Animal Physiology in the Romanian Universities – Invitați: conf. univ. dr. Beatrice Radu, cercetător Silviu Apostol.

Sâmbătă, 1 iunie, 11:00: Alexandra Ilina, Samblances. images animées dans le roman français médiéval – Invitați: prof. univ. dr. Ioan Pânzaru, prof. univ. dr. Radu Toma.

Sâmbătă, 1 iunie, 12:00: Miruna Tătaru-Cazaban, Quod omnes tangit. une histoire médiévale du consentement politique (XIIIe-XIVe siècles) – Invitați: prof. univ. dr. Cristian Preda (Universitatea din București), prof. univ. dr. Alexander Baumgarten (Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca).

Sâmbătă, 1 iunie, 13:00: Alexandru-Ionuț Cruceru, Județul Săcuieni. Studiu de geografie istorică – Invitați: Marian Coman (Facultatea de Istorie, Universitatea din București), Cezar Buterez (Facultatea de Geografie, Universitatea din București).

Sâmbătă, 1 iunie, 14:00: Sebastian Grama, Mina de aer – Invitați: prof. univ. dr. Valeria Sitaru, Alexandru Bejinariu.

Sâmbătă, 1 iunie, 18:00: Valentin Ilie, Umma. tradiţie, modernitate şi postmodernitate – Invitați: pr. prof. univ. dr. Nicolae Achimescu; Iusuf Murat, Muftiul Cultului Musulman din România.

În programul Salonului Internațional de Carte BOOKFEST 2019 sunt cuprinse și alte lansări de carte ale profesorilor UB:

Miercuri, 29 mai, 17:30: Liviu Franga, Theodor Georgescu, Aristofan/Aristophanes – Acharnienii/Acharnes, Editura Eikon. Invitați: Prof. dr. Ion Bogdan Lefter,  Prof. dr. habil. Tudor Dinu, Conf. dr. Roxana Utale. Mai multe informații pot fi consultate aici.

Joi, 30 mai, 13:00: Marian Petcu, Enciclopedia cenzurii din România, Editura Ars Docendi. Invitați: Antonio Roberto Momoc, Cristian Vasile, Marian Petcu, Ioan Crăciun.