Acord pentru deschiderea unui Centru de Drept Britanic la Facultatea de Drept a Universității din București

19 octombrie, 2018 in Actualitate, Evenimente, Știri

Marți, 16 octombrie 2018, reprezentanții Universității din București și ai Facultății de Drept au semnat un acord de cooperare cu Juris Angliae Scientia, în scopul deschiderii unui Centru de Drept Britanic (British Law Center) în cadrul Facultății de Drept a UB. Juris Angliae Scientia (British Law Center) este o unitate de învățământ, cu sediul în cadrul Facultății de Drept a Universității din Cambridge, înființată în anul 1992 de o parte a cadrelor didactice ale facultății de drept, membrii săi incluzând personalități de marcă din domeniul juridic, precum Lordul Carnwath (Curtea Supremă a Marii Britanii). La întâlnire au participat conf. univ. dr. Sorin Costreie, prorector al Universității din București, prof. univ. dr. Flavius Baias, decan al Facultății de Drept și Steve Terrett din partea British Law Center. Au mai fost prezente lect. univ. dr. Daniela Deteșeanu, prodecan la Facultatea de Drept și Alina Cristovici, directoarea Departamentului de Relații Internaționale a UB.
Durata programului de studii în cadrul Centrului de Drept Britanic va fi de un an și își propune familiarizarea participanților cu instituții fundamentale ale sistemului de drept britanic. Acesta va include cursuri precum Foundations of the English Legal System, Practical Contract Law, Tort Law and Negligence sau Equity, Trusts and Property Law.
Programul de studii este deschis atât studenților, cât și practicienilor din domeniul dreptului. Se preconizează lucrul în grupe de 20-40 de persoane. La finalul cursurilor și promovarea examenelor, absolvenții vor primi o diplomă din partea British Law Center și un certificat de participare din partea Universității din București.
Cu ocazia semnării acordului de cooperare, dl. Steve Terrett a susținut prezentarea cu titlul 10 Things You Never Knew about the English Legal System, care a avut drept obiectiv principal informarea studenților cu privire la activitățile British Law Center și anunțarea deschiderii cursurilor în București.
Mai multe informații despre program pot fi accesate aici.