Cea de-a XX-a ediție a Conferinţei Anuale Internaționale a Departamentului de Engleză la Universitatea din București

29 mai, 2018 in Evenimente, Știri

În perioada 7-9 iunie 2018 va avea loc cea de-a XX-a ediție a Conferinţei Anuale Internaționale a Departamentului de Engleză din Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine a Universității din București. Evenimentul va avea loc la sediul Facultății de Limbi și Literaturi Străine (str. Pitar Moș, nr. 7-13)
Conferința va reuni peste 100 de participanţi din 15 ţări şi include două secţiuni principale – lingvistică şi literatură/studii culturale. Tema celei de-a doua secțiuni este “Truth(s) and Alternative Facts”.
Prelegerile speciale vor fi susţinute de către cei 8 vorbitori invitaţi: prof. univ. dr. Mircea Dumitru, rectorul Universității din București, prof. dr. Michael Hattaway (New York University, London), prof. dr. Klaus von Heusinger (Universitatea din Köln), prof. dr. Daniel Hole (Universtitatea din Stuttgart), prof. univ. dr. Mihaela Irimia (Universitatea din Bucureşti), conf. dr. Daniela Isac (Concordia University, Montreal), conf. dr. Marko Modiano (Universitatea din Gävle) şi prof. dr. Domnica Rădulescu (Washington and Lee University, Lexington).
Mai multe detalii cu privire la cea de-a XX-a ediție a Conferinţei Anuale Internaționale a Departamentului de Engleză din Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine, precum și programul complet al evenimentului pot fi accesate aici.