Evenimentul „Black Sea Security Engagement: Romania’s Role as the South Eastern European Strategic Anchor” la ICUB

02 aprilie 2019 în Actualitate, Evenimente, Știri

Luni, 8 aprilie 2019, Secțiunea de Științe Sociale din cadrul Institutului de Cercetare al Universității din București organizează evenimentul „Black Sea Security Engagement: Romania’s Role as the South Eastern European Strategic Anchor”. Conferința va avea loc începând cu ora 16:00 în Sala de Consiliu a Facultății de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea din București (Str. Schitu Măgureanu. nr. 9).

Evenimentul va consta într-un panel dedicat analizei parametrilor strategici, economici și politici în contextul trendurilor curente privind zona Marea Neagră, punându-se un accent ridicat pe rolul de ancoră strategică pe care îl joacă România.

Discuțiile începe o prezentare a domnului Arnold C. Dupuy (Virginia Polytechnic și George Mason University), iar panelul va fi format din generalul (ret.) Constantin Degeratu, prof. univ. dr. Marian Zulean (Universitatea din București) și generalul (ret). Mihai Ionescu. Moderatorul evenimentului este Dragoș Paul Aligică (Universitatea din București și George Mason University).

Mai multe informații despre evenimentul „Black Sea Security Engagement: Romania’s Role as the South Eastern European Strategic Anchor” sunt disponibile aici.