Facultatea de Istorie a UB, partener în organizarea conferinței „Eastern Romanity and Italy from antiquity to the 20th century” la Roma

13 iunie, 2019 in Actualitate, Evenimente, Știri

În perioada 17-18 iunie 2019, Facultatea de Istorie a Universității din București și Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași au organizat conferința internațională Eastern Romanity and Italy from antiquity to the 20th century. Evenimentul, organizat cu participarea AISSEE – Associazione Italiana di Studi del Sud-Est Europeo și Dipartimento di Scienze Politiche – Università degli Studi Roma Tre, a avut loc la Accademia di Romania din Roma.

De la Facultatea de Istorie a Universității din București au participat cu comunicări următoarele cadre didactice:

Valentin Victor Bottez, A new beginning – the imperial cult and identity-building in the cities of Moesia Inferior;

Ioan Carol Opriș, Giulio Magni e la capitalizzazione simbolica dell’idea della romanità in progetti architettonici a Bucarest;

Manuela Dobre, I Romeni a sud e a nord del Danubio nelle fonti storiche bizantine del XV secolo;

Marian Coman, Romani Imperii Imago and Turcici Imperii Descriptio. Renaissance Cartographies of Past and Present Empires.

Programul complet al conferinței este disponibil aici.