Nora Iuga şi Constantin Abăluţă, invitați din nou la Cafeneaua critică

28 ianuarie 2019 în Evenimente, Știri

Miercuri, 30 ianuarie 2019, „Cafeneaua critică”  aniversează doi minunaţi poeţi „optzecişti”: pe Nora Iuga, care a împlinit pe 4 ianuarie 88 de ani, şi pe Constantin Abăluţă, care a rotunjit 80 pe 8 octombrie. Amândoi au mai fost oaspeţii „Cafenelei critice”, atât în ediţii „monografice”, de reconstituire a biografiilor şi a carierelor lor, cât și cu alte ocazii, când au citit poeme, au participat la alte dezbateri pe teme culturale variate şi s-au întîlnit cu participanţii străini de la Şcoala de vară a Literelor bucureştene. Amfitrionul întâlnirii va fi, ca de obicei, profesorul Ion Bogdan Lefter de la Facultatea de Litere a Universității din București. Întâlnirea va avea loc începând cu ora 19:00, la Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti (Str. Nicolae Creţulescu, nr. 8).
„Cafeneaua critică”, proiect de dezbateri culturale pe teme de actualitate, desfăşurat în 1994-1998, în cafeneaua Facultăţii de Litere a Universităţii din Bucureşti, şi, după 2008, în diverse cluburi din Capitală, este găzduită actualmente de Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti (sediul din Strada Nicolae Creţulescu).