Profesorul Thomas-Durell Young de la Institute for Security Governance din California, invitat la ICUB

14 iunie, 2019 in Actualitate, Evenimente, Știri

Miercuri, 19 iunie 2019, Black Sea Area Studies Program – ICUB organizează evenimentul “What are Governments in Central and Eastern Europe Not Buying with their Defense Budgets? The Readiness Clue”. Evenimentul, care se va desfășura în limba engleză, va avea loc începând cu ora 17.00, în Sala de Consiliu a Facultății de Sociologie și Asistență Socială (Bd. Schitu Măgureanu nr.9).

În cadrul evenimentului, profesorul Thomas-Durell Young (Institute for Security Governance, Naval Postgraduate School, Monterey, California), autor al volumului Anatomy of Post-Communist European Defense Institutions: The Mirage of Military Modernity (London: Bloomsbury Academic, 2017) va dezbate, împreună cu gen. (rez.) Constantin Degeratu, Niculae Iancu (Defence and Security Monitor) și Marian Zulean (ICUB), problematica „readiness”-ului ca element central în contextul unei guvernanțe democratice de apărare.

Evenimentul va fi moderat de către Dragoș Paul Aligică (Universitatea din București & George Mason University).

Mai multe informații sunt disponibile aici.