Săptămâna Culturii Turce la Universitatea din București

02 aprilie, 2019 in Slider principal

În perioada 1-5 aprilie 2019, Universitatea din București, în colaborare cu Centrul de Studii Turce și Cercul de Istorie Orientală și cu sprijinul Institutului Cultural Turc „Yunus Emre”, organizează Săptămâna Culturii Turce. Evenimentele se vor desfășura la Centrul de Studii Turce din cadrul Facultății de Istorie (sala 8, parter, Holul de Marmură).

Săptămâna Culturii Turce include prezentări, conferințe, proiecții de filme și dezbateri dedicate teatrului de umbre „Karagöz”. Evenimentul continuă cu „Zilele Culturii Turce: Göbekli Tepe – viața și ființa” în care sunt organizate atelierul de ceramică susținut de prof.dr. Sıdıka Sevim și dr. Cemalletin Sevim, dar și întâlnirile Centrului de Studii Turce despre săpăturile arheologice de la Göbekli Tepe.

Programul complet al evenimentelor este disponibil aici.