În perioada 26 – 30 septembrie 2018 Asociația Secular-Umanistă din România (ASUR), împreună cu Asociația Planeta Științei, a organizat, sub deviza Revoluții în Știință, o nouă ediție a Bucharest Science Festival. Printre partenerii evenimentului se regăsește și Universitatea din București, prin participarea prof. univ. dr. Mihai Emilian Popa, cadru didactic al Facultății de Geologie și Geofizică.
Astfel, vineri, 28 septembrie, începând cu ora 19:00, prof. Popa a susținut o conferință găzduită de Muzeul de Istorie Naturală „Grigore Antipa” din București despre contribuția marelui om de știință Charles Darwin, unul dintre cei mai mari gânditori din biologie. Darwin a revoluționat gândirea biologică prin fundamentarea selecției naturale ca motor al evoluției speciilor. De altfel, nu numai gândirea în Științele Vieții a fost influențată profund, ci și științele umaniste, care au receptat această influență, tradusă printr-o schimbare de percepție a omului asupra lui însuși.
Profesor în cadrul Departamentului de Geologie al Facultății de Geologie și Geofizică a Universității din București, Mihai Popa este atât de dedicat vocației sale încât desfășoară, în fiecare semestru, ore de lucrări practice pe peronul stației de metrou Politehnica cu studenții facultăților de Geologie și Geofizică, Geografie și Biologie din cadrul Universității din București.
Odată cu ediția din acest an a “Bucharest Science Festival”, Universitatea din București a inițiat duminică, 30 septembrie 2018, prima acțiune educațională la metrou în care a fost implicat publicul din București. Dacă până acum, din 1996, numai studenții facultăților de Geologie și Geofizică, Biologie și Geografie din cadrul Universității din București s-au bucurat de seminare de specialitate pe peronul stației de metrou, acum oricine a putut „coborî la prima”.
Mai multe informații cu privire la “Bucharest Science Festival 2018”, precum și programul complet al evenimentelor pot fi accesate aici.




