Zilele Culturii Maghiare la Universitatea din București

20 mai, 2019 in Actualitate, Evenimente, Știri

În perioada 27 – 31 mai 2019, Catedra de Hungarologie din cadrul Facultății de Limbi și Literaturi a Universității din București organizează Zilele Culturii Maghiare.

Evenimentul include proiecții de filme, conferințe și concerte menite să pună în lumină diverse aspecte din cultura și istoria maghiară, precum si relația acestora cu limba, cultura și istoria română. Deschiderea Zilelor Culturii Maghiare are loc la ora 17:00 în Sala de Consiliu a Facultății de Limbi și Literaturi Străine (Str. Pitar Moș, nr. 7-13).

Evenimentul este organizat cu susținerea Ambasadei Ungariei la București, a Asociației Culturale Petőfi din București, a Institutului Balassi – Institutul Maghiar din București și a Filialei din Cluj a Academiei Maghiare de Științe.

Mai multe detalii, precum și programul complet al Zilelor Culturii Maghiare, poate fi accesat aici.