Muzeul Universității din București anunță deschiderea expoziției „Universitatea și universitarii bucureșteni în vremea Marelui Război și a Unirii din 1918” în an centenar

Muzeul Universității din București vă invita miercuri, 12 decembrie 2018, la vernisajul expoziției „Universitatea și universitarii bucureșteni în vremea Marelui Război și a Unirii din 1918”, eveniment ce îşi propune să ilustreze rolul Universității în perioada Primului Război Mondial și a Unirii din 1918.
Deschiderea expoziției va avea loc începând cu ora 13:00, la sediul Muzeului din Palatul Facultăţii de Drept (Bvd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46).
Evenimentul, care încheie seria manifestărilor dedicate Centenarului Marii Uniri de la 1918 la Universitatea din București, promite celor interesați multe surprize din partea studenților Cercului de Studii Muzeale din cadrul Facultății de Istorie a UB. Totodată, la vernisaj va fi prezentă și prima generație de studenți ai Secției de Comunicare și Relații Publice a Facultății de Litere a UB care au făcut practică la Muzeul Universității din București.