Ziua Culturii Ucrainene la Universitatea din București

Vineri, 17 mai 2019, Facultatea de Limbi și Literaturi Străine a Universității din București (FLLS) organizează Ziua Culturii Ucrainene. Evenimentul este coordonat de lect. univ. dr. Aliona Bivolaru și de lect. univ. dr. Roman Petrașuc și va avea loc în Sala de Consiliu a FLLS (Str. Pitar Moș, nr. 7-11).

Invitatul de onoare al evenimentului va fi ES Oleksandr Bankov, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Ucrainei în România, care va lua cuvântul, în deschiderea evenimentului, un prodecan al FLLS, și de prof univ. dr. Octavia Nedelcu, Directorul Departamentului de Filologie Rusă şi Slavă din cadrul FLLS.

Printre activitățile organizate de FLLS cu ocazia Zilei Culturii Ucrainene se regăsesc proiecții de filme, momente artistice, lansări de carte, precum și degustări de aperitive tradiționale ucrainene.

Programul complet al evenimentului poate fi accesat aici.